ВСТУП

  • § 1. Материки та океани як об’єкти вивчення регіональної географії

ПРИГАДАЄМО. Що вивчає географія як наука? • На які частини поділя-ється земна поверхня? • Що називають Світовим океаном? • На які частини поділяється суходіл на земній поверхні?

ДІЗНАЄМОСЯ ПРО: материки та океани як об’єкти вивчення регіональної географії; • співвідношення материків та океанів на земній поверхні; • значення для людини географічних знань про материки та океани.

НАВЧИМОСЯ: порівнювати материки та океани за низкою показників; • аналізувати особливості розміщення материків та океанів на Землі.

  • • Що вивчає курс «Материки та океани». Географія в 7-му класі є однією з найважливіших та найцікавіших складових регіональної географії.

Регіональна географія - це складова системи географічних наук, «ї= що досліджує природні процеси, закономірності розміщення об’єктів

та явищ на певній окремій ділянці суходолу чи океану.

Мандруючи планетою, ми зустрічаємося із природою, населенням, знайомимося з різними формами господарювання населення, стежимо за екологічним станом та намагаємося відвідати найцікавіші природні та історико-культурні туристичні об’єкти.

Географія материків та океанів є базою знань про природу, населення, політичну карту та господарський розвиток країн цілих материків (континентів). Отже, головною метою курсу географії в 7-му класі є формування географічних знань про природу материків та океанів, їх цілісність і диференціацію, про населення та його життєдіяльність у різних природних умовах. Тому основними завданнями є такі (мал. 1):

ЗАВДАННЯ КУРСУ «МАТЕРИКИ ТА ОКЕАНИ»

Вивчення природи материків та океанів Землі


Дослідження впливу людини на навколишній світ материків та океанів


Розробка рекомендацій щодо охорони природи Землі


Мал. 1. Завдання курсу «Материки та океани»

Упродовж вивчення ми дізнаємося про особливості географічних відкриттів земель та цілих континентів; про дослідження та подальше їх освоєння; про природні особливості материків

(де який рельєф, кліматичні умови, які є корисні копалини в надрах, водні ресурси, про різноманіття рослинного та тваринного світу, про наявні місцеві екологічні проблеми тощо); розширимо свої знання про природу та використання Світового океану; ознайомимося з його значенням і впливом на природу континентів та на людство загалом. Більш повними стануть наші знання про населення (народи, етноси, раси, релігії) та господарство не лише окремих країн, а й цілих континентів. І безперечно, ми навчимося працювати з різноманітною географічною інформацією (інтерне-том, картами, малюнками, світлинами тощо).

• Материки та частини світу. Материки, або континенти являють собою величезні масиви суходолу, які з усіх боків оточені водами Світового океану. їх загальна площа становить 149 млн км2, або 29 % земної поверхні. Материків усього 6.

Материки, або континенти, - найбільші масиви суходолу Землі, більша *ї= частина поверхні яких виступає над рівнем океану, а окраїнна частина лежить під водою.

Кожний материк має властиві лише йому географічне положення, розміри, конфігурацію, будову поверхні, історію розвитку, унікальні природні умови та ресурси, риси господарювання та соціального розвитку тощо (табл. 1).

Таблиця 1. Загальна характеристика материків з прилеглими островами

Материк

Абсолютна висота, м Площа, млн км2 найбільша найменша

Кількість

Крайні точки         держав

(2023)

Материки тропічних широт

Африка

30,3

+5895

(вулкан Кіліманджаро)

-155 (рівень оз. Ассаль)

пн. - мис Рас-Енґела

пд. - мис Аґульяс (Голковий) зх. - мис Альмаді сх. - мис Рас-Ґафун

54

Південна Америка

17,8

+6960 (г. Аконкаґуа)

-40 (півострів Вальдес)

пн. - мис Ґальїнас пд. - мис Фроуерд зх. - мис Паріньяс сх. - мис Кабу-Бранку

12

Продовження таблиці 1

Материк

Абсолютна

Площа, млн км2 найбільша

висота, м

найменша

Крайні точки

Кількість держав (2023)

Материки тропічних широт

Австралія

7,7

+2230 (г. Косцюшко)

-16 (рівень оз. Ейр)

пн. - мис Йорк

пд. - мис Південно-Східний зх. - мис Стіп-Пойнт сх. - мис Байрон

14

Полярний материк

Антарктида

14,2

+5140 (масив Вінсон)

-2555 (западина Бентлі)

пн. - мис Прайм-Хед (Антарктичний півострів)

Материки Північної півкулі

Північна Америка

¥

24,2

+6194 (г. Деналі)

-85(Долина Смерті)

пн. - мис Мерчисон

пд. - мис Мар’ято

зх. - мис Принца Уельського сх. - мис Сент-Чарльз

23

   

Євразія

54,6

+8848 (г. Джомолунгма)

-395 (рівень Мертвого моря)

• * /їй

пн. - мис Челюскін пд. - мис Піай зх. - мис Рока сх. - мис Дежнєва

91

Поняття «материк» слід відрізняти від поняття «частина світу», адже суходіл на Землі поділяють і на частини світу. Це виникло в епоху Великих географічних відкриттів -мореплавці поступово діставалися до нових незвіданих земель, тобто, як тоді говорили, до нових «частин світу». Частин світу також шість: Європа, Азія, Америка, Африка, Австралія, Антарктида (мал. 2).

7 geo bezyg 1 1


Мал. 2. Частини світу та континенти


Ті частини світу, що були відомі ще в давні часи, а саме Африку, Європу, Азію, називають Старим Світом. Відкриті ж пізніше - Америку (Південну і Північну), Австралію, Антарктиду - звуть Новим Світом.

Межа між Європою та Азією проходить (з півночі на південь): східними схилами Уральських гір, річкою Емба, північним узбережжям Каспійського моря, Кума-Маницькою западиною, Азовським морем, Керченською протокою, Чорним морем, протокою Босфор, Мармуровим морем, протокою Дарданелли, Егейським морем.

Q Працюємо з картою. Знайдіть на фізичній карті світу географічні об’єкти: Ж 1) материки тропічних широт. Який з тропіків (Північний чи Південний) перетинає три материки?

2) материки Північної півкулі. Який з двох материків найближче розташований і до екватора, і до Північного полюса?

3) єдиний полярний материк.

Більша частина поверхні Землі зайнята океанами, яких налічують п’ять. Це Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий та Південний океани. Усі вони з’єднані між собою, утворюючи єдиний Світовий океан. З усієї площі Землі (510 млн км2) на частку суходолу припадає близько 149 млн км2 (29 %), а на Світовий океан - 361 млн км2, або 71 %. У Північній півкулі суходіл охоплює 39 % її поверхні, а в Південній -лише 19 %, тому географи й говорять про материкову Північну півкулю та океанічну Південну (мал. 3).

Материки та океани мають власні властивості та особливості формування, проте вони плідно взаємодіють один з одним. Так, океани безпосередньо впливають на природні процеси, що відбуваються на континентах, а континенти беруть участь у формуванні природних умов Світового океану.

Тихий океан охоплює майже таку саму площу, скільки всі інші океани разом узяті (мал. 4).

Перевірте твердження «На площі Тихого океану (168,7 млн км2) досить вільно розмістилися б (за різними варіантами)»: 1) усі материки (причому залишилося б місце ще й для другої Північної Америки); 2) два Старих Світи; 3) три Євразії або три Нових Світи; 4) чотири Америки як частини світу; 5) шість Африк; 6) чотирнадцять Антарктид; 7) двадцять три Австралії. Решту комбінацій знайдіть самостійно або разом з друзями.

 



■ Тихий океан

■ Атлантичний океан І Індійський океан

Південний океан

Північний Льодовитий океан


Мал. 3. Співвідношення суходолу та Світового океану в різних півкулях Землі


Мал. 4. Розподіл океанів за площею


Це цікаво знати

                             Деякі рекорди материків

Євразія

Найбільший за площею материк. На його території є найвища та найнижча точки Землі над рівнем моря; найвологіше та найхолодніше (у Північній півкулі) місце планети; найбільший півострів; найвищий гірський масив; найбільше за площею, найглибше та найсолоніше озера.

Африка

Найспекотніший материк. На його території є: найбільша тропічна, посушлива і за площею пустелі; найдовше озеро; найбільша рифтова зона суходолу; річка, що двічі перетинає екватор, та така, що тече через чотири кліматичні пояси.

Північна Америка

«Найозерніший» материк. На його території є: найбільше за площею прісноводне озеро, найглибша гірська ущелина; найбільший розлом земної кори; найбільша мережа печер.

Південна Америка

Найвологіший материк. На його території є: найдовший гірський масив; найвищий діючий вулкан; найвищий водоспад; річка-рекордсмен за довжиною, глибиною, шириною, повноводністю та водозбірним басейном; найвисокогірніше судноплавне озеро; найбільше за площею болото.

Антарктида

Перетинається всіма меридіанами. На його території є: найбільший покривний льодовик, місце з найсильнішими вітрами; найхолодніше місце на Землі.

Австралія

Найпосушливіший материк, найбільш ендемічний, найменший за площею. На його території є найнижча відносна висота між точками з найвищою та найнижчою висотами над рівнем моря; вщсутні сейсмічність, вулканізм і зледеніння.

Складаємо меседжі до питань

  • 1. Що вивчає курс «Материки та океани»?

  • 2. Як співвідносяться за площею материки та океани на земній поверхні?

  • 3. Яка півкуля Землі найбільш «океанічна», а яка - найбільш «материкова»?

  • 4. На які групи поділяють материки? Назвіть і покажіть на карті материки кожної з груп.

Дискутуємо

Чи корисно для подальшого життя вивчення материків та океанів?

Творча лабораторія

Знайдіть і покажіть на карті географічні об’єкти - рекордсмени материків, про які йдеться в рубриці «Це цікаво знати».

Інтелектуальний навігатор по курсу

Таблиця 2. Історія відкриття (освоєння) та походження назв материків

Материки

Відкриття європейцями

Походження назви

Євразія

Пращури давніх людей мешкали на півдні і сході Євразії близько 1 млн р. тому.

Назву на початку XIX ст. дав німецький географ Олександр Гумбольдт, поєднавши назви частин світу -Європи та Азії, що входять до складу материка Євразія.

Африка

Першими європейцями Африки були греки. їхні поліси розбудовувалися в Середземномор'ї в VI от. до н. е.

Назва набула вжитку завдяки римлянам, які використовували назву Africa terra - «земля Афрі» («Афер») для північної частини материка. У Середньовіччі назву стали вживати для всього континенту.

Північна Америка

У X ст. вікінги досягли берегів материка. 12 жовтня 1492 р. -відкрив Христофор Колумб.

Назва існує з 1507 р. на честь флорентійського мандрівника Америго Веспуччі. На початку її використовували для Центральної і Південної Америки, а з 1538 р. - для Північної Америки.

Південна Америка

Ill експедиція Христофора Колумба в 1498 р.

Антарктида

ЗО січня 1820 р. - британська експедиція Едварда Бранфілда та Вільяма Сміта.

Назва була утворена від грецьких слів anti - «проти» і arktikys - «північний».

Австралія

У 1606 р. голландський мореплавець Вілем Янсзон досяг півночі материка.

Назва утворена від латинського australis - «південний» і закріпилася за материком з 1798 р. До цього часу його називали Terra Australis incognita - Невідома Південна земля.

Спостерігаємо, проектуємо, досліджуємо

  • 1. Визначте розмежування материків (континентів) та частин світу.

  • 2. Що виокремили раніше: материки чи частини світу?

  • 3. Як материки отримали свої назви?

Виконуємо практичні роботи

Тема: Позначення на контурній карті материків, частин світу, різних за походженням островів.

Мета: поглибити просторові уявлення про розміщення на земній поверхні географічних об’єктів - материків, частин світу та островів; закріпити вміння працювати з атласом і контурними картами; сформувати навички використовування відповідних способів зображення географічних об’єктів.

Завдання 1. За допомогою інформації § 1 підручника та шкільного географічного атласу складіть список: а) материків Землі; б) частин світу; в) найбільших островів Землі.

Завдання 2. Нанесіть на контурну карту материки, частини світу та острови, список яких склали у завданні 1.

Працюємо з інтернет-ресурсами

 



 


Повідомити про помилку

Обгрунтуй, що саме не так!