§ 27. Унікальність рослинності і тваринного світу Австралії. Природні зони

ПРИГАДАЄМО. У яких географічних поясах розташований материк Австралія? • Які природні зони відповідають географічному положенню Австралії? • Які представники рослинного та тваринного світу Австралії вам відомі? • Що знаєте про унікальність органічного світу материка?

ДІЗНАЄМОСЯ ПРО: причини унікальності органічного світу Австралії; • зміни природи материка людиною; • найвідоміші природні об’єкти Австралії, віднесені до Світової спадщини ЮНЕСКО.

НАВЧИМОСЯ: пояснювати вплив рельєфу і клімату на формування 1 унікального органічного світу Австралії; • оцінювати наслідки втручання людини в природні комплекси материка.

  • • Унікальність рослинності і тваринного світу Австралії. Австралія відрізняється від інших материків своєрідністю органічного світу. Завдяки тривалій ізоляції, особливостям географічного положення та природних умов на материку склалася велика кількість ендемічних форм.

Працюємо групами (у парі). Поміркуйте і поясніть, що означає «ізольованість» материка Австралія?

В Австралії збереглося чимало видів рослин і тварин, які близькі до тих, що населяли Землю в давнину та зникли на інших континентах. Майже 75 % видів місцевих рослин і 90 % тварин у жодному куточку світу більше не трапляється. Є тут і реліктові види.

Релікти - види рослин або тварин, що є залишками давньої флори або фауни.

Серед рослин ендеміками є: евкаліпти, акації, пальми, деревоподібні папороті, безліч видів трав і чагарників. Більшість дерев Австралії належать до евкаліптових, деякі з них сягають 90 м. На материку майже відсутні хижаки, ендеміками є кенгуру, коала, качкодзьоб, єхидна, вомбат тощо. Сумчасті тварини є місцевими реліктами, їх тут налічується близько 250 видів, із яких найвідоміші коала, кенгуру, сумчастий вовк, сумчаста білка тощо. Відомо 55 видів кенгуру. Ці тварини сягають 3 м і можуть стрибати до 12 м у довжину і до 2,7 м у висоту. Відстані вони долають зі швидкістю до 45 км/год. Коали харчуються листям евкаліпта, вони повільні й сонні. В Австралії мешкають давні яйцекладні ссавці - качкодзьоби та єхидни. їхні дитинчата вибираються з яйця, але весь час перебувають під маминим черевом і харчуються її молоком.

 


• Природні зони. На материку добре виражена широтна зональність, що представлена природними зонами, зображеними на мал. 137.


вічнозелені ліси


2. Перемінно- 3. Савани вологі ліси і рідколісся


та чагарники


Мал. 137. Природні зони Австралії

Зона вологих вічнозелених лісів розташована на крайньому північному заході континенту, де випадає багато опадів. На червоних фералітних ґрунтах ростуть різні види пальм, фікусів, лаврів, деревоподібних папоротей. У лісах на східних схилах гір переважає евкаліпт. У горах вище 1000 м ростуть гірські ліси. Подекуди на самому узбережжі трапляються зарості з бамбуків. У тих місцях, де береги пласкі та мулисті, поширена мангрова рослинність. Серед тварин мешкають деревні сумчасті, опосуми, єхидни, райські птахи, казуари, у річках - багато крокодилів (мал. 138).


Мал. 138. Типові рослини і тварини зони вологих вічнозелених лісів Австралії: 1 - фікус; 2 - евкаліпт; 3 - опосум; 4 - казуар;

5 - крокодил

Зона саван і рідколісся відповідає субекваторіальному кліматичному поясу. На червоних фералітних і червоно-бурих ґрунтах серед трав (кенгурова трава) ростуть евкаліпти, акації, казуарини із безлистими нитковидними гілками, пляшкові дерева. Евкаліпти не мають собі рівних по висоті серед порід із твердою деревиною; деякі з них сягають до 150 м висоти і 10 м у діаметрі. На посушливих територіях переважають скреби із посухостійких видів акацій, евкаліптів і казуарин.

Скреб - зарості низькорослих (1-2 м) вічнозелених чагарників у суб-сї= тропічній Австралії.

У саванах мешкають кенгуру, коали, вомбати, страуси ему, качкодзьоби, єхидни, какаду, хвилясті папуги тощо. Поширені колонії термітників і різних мурах (мал. 139).

Мал. 139. Типові рослини і тварини зони саван і рідколісся Австралії: 1 - акація; 2 - казуарина; 3 - пляшкове дерево; 4 - кенгурова трава;

5 - кенгуру; 6 - коала; 7 - страус ему; 8 - качкодзьоб;

9 - єхидна; 10 - папуга какаду

Перемінно-вологі ліси поширені на крайній східній частині континенту в умовах рівномірного зволоження. Окрім евкаліптів, тут ростуть також пальми, фікуси, деревоподібні папороті. У цій зоні живуть кенгуру, вомбати, сумчасті мурахоїди, чимало птахів.

Тропічні пустелі й напівпустелі є найбільшою за площею зоною в Австралії. Материк посідає перше місце серед континентів за часткою пустель (60 %) від загальної площі. Серед чагарників найпоширенішими є акації - понад 600 видів. У піщаних пустелях вкрито не більше ніж ЗО % їх площі, ростуть злаки, зокрема спіні-фекс, чагарник. Ці території використовують під пасовища.

Тваринний світ австралійських пустель представлений сумчастими, зокрема великим рудим кенгуру, валлабі, сумчастим кротом, кенгуровим пацюком, сумчастим тушканчиком, дрібними гризунами та собакою динго. Дуже багато змій, ящірок і варанів, є аметистовий пітон. У пустелю іноді заходить страус ему (мал. 140).

Мал. 140. Типові рослини і тварини зони пустель і напівпустель Австралії: 1 - злак спініфекс; 2 - валлабі; 3 - кенгуровий пацюк;

4 - собака динго; 5 - аметистовий пітон

На крайньому південному заході материка в умовах середземноморського клімату на жовтоземах і червоноземах ростуть твердолисті ліси та чагарники з невисоких (до 20-30 м) евкаліптів, залізного дерева й цикадин. Мешкають такі ендемічні види, як сумчастий мурахоїд, дрібний кенгуру квока, опосум-медоїд та ін. Зона мішаних лісів укриває більшу частину о. Тасманія. Тут поруч із вічнозеленими листяними деревами ростуть хвойні породи й деревоподібні папороті.

• Зміна природи материка людиною. Природа материка сильно постраждала внаслідок господарської діяльності людини. Найбільш сильно змінені східна, південно-східна і південно-західна густозаселені частини Австралії. Змінився органічний світ материка, скоротилася кількість видів, деякі перебувають на межі вимирання, завезено нові види рослин і тварин. Як наслідок -упродовж останніх 500 років вимерло понад 800 видів тварин, зокрема сумчастий вовк, орел Хааста, чорний ему тощо.


Переселенці з Європи завезли в Австралію чимало свійської худоби, деякі з тварин стали навіть шкідниками, зокрема кролі та собаки динго.

Уперше кролів завезли до Австралії наприкінці XVIII ст. на кораблях. Тварини швидко розплодилися, й за 10 років їхня кількість становила

понад 2 млн особин. Наслідки були жахливими: кролі з’їдали рослини з неймовірною швидкістю, знищуючи цілі лісові ділянки. У XX ст. контролювати популяцію кролів намагалися в різний спосіб, як-от відстрілом, будівництвом захисних мурів, поширенням серед них смертельного вірусу. Нині в Австралії діє штраф за утримування, продаж або випускання на волю кролів.

Вирубані й гинуть від пожеж великі масиви лісів. Змінені навіть деякі ділянки пустель, кращі їх частини перетворено в культурні пасовища. Видобуток багатьох мінеральних ресурсів здійснюється відкритим способом, що також руйнує місцеві території. Нагальною проблемою в Австралії залишається дефіцит водних ресурсів. Поверхневий стік малий, окрім того нині спостерігається зниження рівня артезіанських підземних вод. Усе це викликає нестачу питної води.

Одним із дієвих шляхів збереження природи є створення системи з майже 500 національних парків та заповідників. Вони охоплюють 13 % площі материка. Національні парки зберігають як природу суходолу, так і морські акваторії та унікальний глибинний аквасвіт (Великий Бар’єрний риф).

Поміркуйте, яку небезпеку спричиняють стихійні явища (лісові пожежі, посухи) для життя людей в Австралії.

Наприкінці 2019 - на початку 2020 р. в Австралії лісові пожежі охопили 5,8 млн га території материка. Унаслідок цього утворилися десятки просякнутих димом хмар, що призвело до високого рівня нагрівання нижнього шару стратосфери та збільшення озонової діри над Антарктидою.


Австралія постійно страждає від посухи. Із 1997 по 2005 рік континент зневоднювала так звана «тисячолітня посуха». Вона знищила 50 % фермерських угідь. За даними бюро метеорології, Південна Австралія у 2018 р. пережила чергову посуху з опадами майже втричі нижче середнього.


• Найвідоміші об’єкти Австралії, віднесені до Світової природної спадщини ЮНЕСКО. Австралія є найекологічнішим материком у всьому світі. Її рослинний і тваринний світ унаслідок ізольованості від інших континентів дуже різноманітний і своєрідний. Його ретельно зберігають у національних парках, частина з яких перебуває під охороною ЮНЕСКО. До списку спадщини ЮНЕСКО в Австралії внесено 20 об’єктів, з них 12 є природним надбанням і 4 - культурною спадщиною (мал. 141). Великий Бар’єрний риф став не лише першим об’єктом на території Австралії, а й першим світовим морським об’єктом, що був внесений до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. У 1979 р. на цих островах був заснований Морський національний парк уздовж північно-східного узбережжя Австралії в Кораловому морі. Це найбільша на Землі споруда, що створена живими організмами.

Національний парк Какаду є унікальною археологічною територією на півострові Арнемленд. Він отримав свою назву від племені какаду, що досі тут мешкає. У цьому районі розташовані дві найвідоміші печери з наскельним живописом аборигенів. Саме вони свідчать про те, що тут життя з’явилося понад 50 тис. років тому.

Острів Фрейзер лежить поблизу східного узбережжя Австралії. Він є найбільшим на Землі піщаним островом (площею 1840 км2). Місцеві дюни утворилися близько 400 тис. років тому і сягають висоти до 240 м. Національний парк Пурнулулу відомий гірським хребтом Бангл-Бангл, що складається з незліченних конусів, на утворення яких пішло понад 20 млн років. Національний парк Улуру-Ката-Тьюта розташований у центрі Австралії і має визначну пам’ятку - скелю Улуру (Аєрс-Рок) - найбільший моноліт червоного піщаника у світі висотою 348 м, із печерами, джерелами і наскельними малюнками аборигенів. Гірський район Блу-Маунтінс (або Блакитні гори) - пісковикове плато на півдні Великого Вододільного хребта, що відоме своїми каньйонами, скелями, масивними столовими горами, а також долинами й болотами.

Національний парк Улуру-Ката-Тьюта (1986 р.)

Дика природа Тасманії (1982 р.)

Мал. 141. Приклади об’єктів природної спадщини ЮНЕСКО в Австралії (роки віднесення їх до Світової спадщини)

Складаємо меседжі до питань

1 1. У яких природних зонах розташований материк Австралія? Назвіть і по

кажіть їх на карті.

  • 2. Складіть сенкан до одного з понять теми: релікти, ендеміки, скреб.

  • 3. У чому полягає унікальність органічного світу Австралії?

  • 4. Доведіть наявність зональних змін рослинного покриву в Австралії.

  • 5. Як змінила тваринний світ Австралії людина?

  • 6. Де в межах Австралії можна побачити висотну поясність? Чому висотна поясність на материку менше виражена, ніж широтна зональність?

  • 7. Які природні об’єкти Австралії визнані унікальними і внесені до Світової спадщини ЮНЕСКО?

Кейс-випадки

1. Англійський мореплавець М. Фліндерс у своїй книзі вперше назвав Австралію «Зеленим континентом» (1814 р.). Чи погоджуєтеся ви з такою назвою материка (відповідь аргументуйте)?

2. Яку природну зону називають «австралійський буш»? Де у світі (на материках, які вже вивчили) є аналоги цієї природної зони? У чому полягає їх схожість та відмінність?

Літературна лабораторія

За сторінками літературних творів визначте природну зону Австралії:

1. «По землі тупотіли лячного виду ящірки п’ять-шість футів завдовжки... вони називалися варанами. Було багато й інших ящірок, не таких великих, але декотрі мали не менш лячну зовнішність - із роговими гребенями довкола шиї, як у динозаврів, або з розпухлими яскраво-синіми язиками. А розмаїття видів змій вражало, і Клірі дізналися, що найбільші та найстрашніші із них здебільшого найбезневинніші, а от схоже на товсте полінце створіння в фут завдовжки могло виявитися смертельно небезпечним убивцею; яких там тільки змій не було - і пітони з ромбічним малюнком, і мідянки, і деревні змії, і чорні змії з червоним підчерев’ям, і коричневі змії, і смертельно небезпечні тигрові змії...» («Ті, що співають у терні», К. Маккалоу).

2. «Кенгуру тисячними табунами стрибали між деревами, легко долаючи огорожі та паркани, - такі бездоганно граційні, такі вільні! Посеред трав’янистої долини гніздилися страуси ему; вони гордо ступали вздовж своїх територіальних меж, але лякалися усього незвичного і тікали геть швидше за коней, полишаючи свої темно-зелені яйця завбільшки з футбольний м’яч. Терміти споруджували червонуваті, схожі на хмарочоси вежі; біля мурашників швендяли незчисленні мурахи - великі й кусючі» («Ті, що співають у терні», К. Маккалоу).

Спостерігаємо, проектуємо, досліджуємо

  • 1. Спостереження (у зоопарку або за відеоматеріалами) за поведінкою унікальних тварин, що походять з Австралії.

  • 2. Презентація добірки матеріалів на одну з тем: «Австралія - материк сумчастих тварин»; «Унікальні рослини Австралії»; «Ендеміки Австралії».

  • 3. Обґрунтування механізмів утворення стихійних явищ (лісові пожежі, посухи) Австралії та їх впливу на життя людей.

  • 4. Спостереження (за відеоматеріалами) за наслідками негативного впливу стихійних явищ та господарської діяльності людини на природу та населення Австралії.

  • 5. Проект на тему «Найвідоміші природні та культурні об’єкти Австралії, що внесені до Світової спадщини ЮНЕСКО».

 

Повідомити про помилку

Обгрунтуй, що саме не так!