§ 19. Клімат Південної Америки

ПРИГАДАЄМО. У чому відмінність географічного положення Південної Америки і Африки? • Чи перешкоджатимуть Анди переміщенню постійних вітрів над Південною Америкою? • Які океанічні течії проходять уздовж берегів материка?

ДІЗНАЄМОСЯ ПРО: загальні риси клімату Південної Америки; • геогра-фічне розміщення кліматичних поясів та областей материка; • особливості розподілу температур повітря й опадів по території Південної Америки.

НАВЧИМОСЯ: пояснювати прояв кліматотвірних чинників на формування клімату Південної Америки; • визначати типи клімату регіонів материка за кліматичною картою та кліматичними діаграмами.

  • • Загальні риси клімату Південної Америки. Південна Америка - най-вологіший материк Землі, на якому добре виражена область високогірного клімату. На формування клімату чинять вплив такі основні фактори, як географічне положення, конфігурація території, рельєф, океанічні течії, циркуляція атмосфери (мал. 95).

Мал. 95. Кліматотвірні чинники Південної Америки

Амазонія лежить в екваторіальних широтах, куди надходить волога екваторіальна повітряна маса (ЕПМ), яку приносять пасати з Атлантичного океану. Центральні райони Південної Америки лежать в областях високого тиску і панування тропічної повітряної маси (ТПМ). Тут кількість опадів значно менша, а в деяких місцях вони відсутні. Південніше 40 пд. ш. материк перебуває під впливом помірної повітряної маси (ППМ).

Оскільки континент добре нагрівається, тиск повітря над ним завжди нижчий, ніж над навколишніми океанами, з яких пасати й західні вітри помірних широт приносять чимало вологи.

У Південній Америці панують постійні вітри - пасати, які приносять на материк рясні опади, оскільки формуються над Атлантичним океаном. Рівнинний характер поверхні на сході дозволяє пасатам проникати далеко у глиб материка і приносити вологе повітря аж до Анд. Крайній південь материка постійно перебуває під впливом дії західних вітрів. Також сюди безперешкодно проникають холодні антарктичні вітри - памперо.

Памперо - холодний штормовий вітер, що дме з Антарктиди (область ви-'t— сокого тиску) в бік помірних широт Південної Америки (область низького тиску), приносить опади та різке зниження температури повітря.

Важливе значення у формуванні клімату материка належить океанічним течіям: теплі Бразильська і Гвіанська збільшують утримання вологи у повітрі й зменшують коливання температури впродовж року, а холодні Перуанська і Фолклендська сильно охолоджують повітря прибережних районів і не сприяють утворенню тут опадів (саме в цьому полягає причина утворення на заході прибережної пустелі Атакама). На південь материка охолоджувальний ефект чинить холодна Течія Західних вітрів.

Амплітуда коливань кількості опадів на материку становить близько 1000 мм. Якщо поблизу екватора випадає майже 1500 мм (а в деяких районах і до 3500 мм), то на півдні, в помірних широтах - до 300 мм. Зонально змінюється і температура в межах материка: в екваторіальних широтах - постійна (+25 С), у помірних - відчуваються суттєві сезонні коливання (від +5 до -ЗО С взимку). Анди служать важливим кліматорозділом, сприяють конденсації вологи з повітряних мас, принесених з океанів. Тому на західних схилах гір опадів багато (до 6000-7000 мм на рік), на східних схилах - мало.

  • • Кліматичні пояси і типи клімату материка. Материк лежить у 6 кліматичних поясах - від екваторіального до помірного.

Екваторіальний кліматичний пояс охоплює майже всю Амазонську низовину та Північні Анди. Тут характерні рясні опади й рівномірно висока температура (+25...4-28 С) упродовж усього року (мал. 96). Річні суми опадів коливаються від 1500-2500 мм (у центрі) до 5000 мм і вище (на схилах Анд і тихоокеанському узбережжі). Надмірні опади набагато перевищують випаровуваність, тому коефіцієнт зволоження перевищує 100 %.




 


 


 


 


Мал. 96. Екваторіальний кліматичний пояс Південної Америки

Субекваторіальні кліматичні пояси поширюються на Орінок-ську низовину, узбережжя Карибського моря, значну частину Гвіанського нагір’я і Гвіанську низовину, а також північ Бразильського плоскогір’я і південь Амазонської низовини. Тут спостерігається сезонний розподіл опадів - сухий зимовий період і вологий літній (мал. 97).


Кліматодіаграма міста Бразиліа (Бразилія)


Сухий сезон на Бразильському плоскогір’ї


Мал. 97. Субекваторіальний кліматичний пояс Південної Америки

У Північній та Південній півкулях субекваторіальний клімат має дещо відмінні риси. У Південній - період дощів пов’язаний із дією екваторіального мусону, що триває з грудня по травень. Узимку панує сухе тропічне повітря, опади повністю відсутні впродовж кількох місяців. Загальна кількість опадів тут становить 1000-2000 мм на рік. Найбільш висока температура спостерігається влітку (+28 ...+30 °С), при цьому середня температура ніколи не опускається нижче +20 С. Субекваторіальний клімат Північної півкулі материка більш вологий упродовж року, з менш вираженими вологим і сухим сезонами, ніж у Південній півкулі, що пов’язано з чергуванням вологої екваторіальної і вологої тропічної повітряних мас упродовж року.

У межах тропічного кліматичного поясу розташовані південно-східна і східна частини Бразильського плоскогір’я, північна частина Ла-Платської низовини і схили Центральних Анд. Тут уже помітна різниця в сезонах року: літом +25 С, зимою +15 С (мал. 98). Опади приносять тропічні повітряні маси з Атлантики: на сході - до 1000-2000 мм, на більшій частині внутрішніх рівнин - менше ніж 500 мм. Майже всі вони випадають улітку.




Мал. 98. Тропічний кліматичний пояс Південної Америки

На клімат тихоокеанського узбережжя цього поясу (5-30 пд. ш.) великий вплив чинять тихоокеанські пасати й холодна Перуанська течія. Тут сформувався клімат тропічних пустель. Спостерігається природне явище гаруа - при відносній вологості повітря до 80 % опадів випадає дуже мало (іноді до кількох міліметрів на рік), а буває так, що дощів немає по кілька років поспіль.

ї Гаруа - густий туман на узбережжі Тихого океану, який найбільш яскраво виражений у пустелі Атакама.

Температура найжаркіших місяців помірна (рідко перевищує +20 °С), а взимку - не менше +13...+14 С.

ІШ |||L Працюємо групами (у парі). Скористайтеся інформацією з матеріалу під-" — ручника (§ 12, § 19) та додаткових джерел і спробуйте пояснити, чому температури тропічних пустель Південної Америки не подібні до температур у пустелях Африки, де вони становлять понад +30 °С.

Південний схід континенту лежить у межах субтропічного клімату. Тут спостерігаються певні кліматичні відмінності по території. На крайньому південному сході панує субтропічний вологий клімат, у якому літню вологу приносять північно-східні пасати (мал. 99). Улітку температури високі (+24 С), а зима м’яка (0 °С).

У центрі субтропіків поширений субтропічний континентальний клімат. Для нього характерні спекотне літо (+20 ...+24 С), а взимку - зниження температури до 0 С та нижче, памперо призводить до різкого морозу (до -ЗО °С). Опадів небагато - до 200 мм.




Мал. 99. Субтропічний кліматичний пояс Південної Америки

На тихоокеанському узбережжі (30-37 пд. ш.) панує субтропічний середземноморський клімат. Літо практично без опадів, не спекотне, зима м’яка й дощова. Опадів випадає більш як 2000 мм на рік. Сезонні амплітуди температури незначні.

У помірному кліматичному поясі лежить територія на південь від 40 пд. ш. На західному узбережжі постійно дмуть західні вітри, що отримали прізвисько «вітри ревучих сорокових» широт за потужну силу (мал. 100).




Мал. 100. Помірний кліматичний пояс Південної Америки

Завдяки вітрам на західних схилах Анд випадає величезна кількість опадів - понад 2500 мм на рік. Тому крайній південь материка називають «мокрим кутом» Південної Америки. Тут панує помірний морський клімат з вологим і прохолодним літом (+15 С) і відносно теплою зимою (+5 °С).

На східному узбережжі сформувався помірно-континентальний клімат із сухим і теплим літом (+20 С) і прохолодною зимою (0 С). Опади в ці широти приносять західні вітри, однак шлях їм перегороджують Анди, тому їх кількість не перевищує 250-300 мм. Узимку бувають сильні морози у зв’язку із проникненням холодного повітря з півдня (з Антарктиди), термометри іноді можуть сягати позначки -ЗО...-35 С.

Працюємо групами (у парі). Пригадайте, як змінюється температура " — повітря на кожні 100 м висоти в тропосфері, і спробуйте обчислити температуру на вершині г. Аконкагуа, якщо біля її підніжжя проходить ізотерма січня +16 °С.

В Андах добре виражена висотна поясність. У нижньому поясі гір клімат не відрізняється від клімату навколишніх рівнин. При підйомі в гори змінюється температура і режим опадів.

Особливо суворий клімат Анд у тропічному поясі на високих центральних плоскогір’ях, оточених хребтами, де повітря винятково сухе й чисте. Мала кількість опадів випадає у вигляді снігу навіть улітку (високогір’я лежать вище снігової лінії). Погода змінюється не лише сезонно, а й упродовж доби, причому різко й кілька разів. Людина важко переносить такий клімат.

Це цікаво знати

На клімат західних берегів Південної Америки чинить вагомий вплив коливання температури поверхневого шару води в екваторіальній частині Тихого океану. Це явище зветься Ель-Ніньйо (іспанською El Nino - «дитина», «хлопчик»). У 2019 р. Ель-Ніньйо завдало впливу на клімат пустелі Атакама в Чилі. У цій місцевості, де опадів не буває десятиліттями, пройшли тривалі зливи. Подекуди відбулися повені і зсуви, навіть дійшло до людських жертв. Однак у такі роки пустеля Атакама буквально розквітає.


Складаємо меседжі до питань

* 1 1. Назвіть головні чинники, що формують клімат Південної Америки.

  • 2. Якими вітрами представлена циркуляція атмосфери над Південною Америкою? Якого впливу завдають постійні вітри на клімат материка?

  • 3. У чому полягає особливість розподілу опадів по території Південної Америки? Чому саме цей материк найвологіший на Землі?

  • 4. Як вплинуло положення Південної Америки відносно екватора на розташування кліматичних поясів у її межах? Назвіть і покажіть на карті кліматичні пояси Південної Америки.

  • 5. Як впливає рельєф на проходження меж кліматичних поясів територією материка Південна Америка?

  • 6. Складіть сенкан до одного з понять, що характеризує кліматичні особливості різних регіонів Південної Америки: гаруа, памперо, «мокрий кут» материка.

Кейс-випадки

  • 1. Чому пасати по-різному впливають на клімат Африки і Південної Америки?

  • 2. Чому клімат субекваторіального поясу Північної півкулі Південної Америки більш вологий, ніж аналогічний у Південній півкулі?

  • 3. Поясніть причину утворення на одній і тій же географічній широті субтропічного континентального клімату в Південній Америці і його відсутності в Африці.

Картографічна лабораторія

Користуючись наведеним планом (§ 7) та за допомогою тексту § 19 і тематичних карт атласу охарактеризуйте кліматичні пояси Південної Америки за планом: 1) Панівна повітряна маса. 2) Температура повітря (середня, max, min). 3) Атмосферні опади (кількість, розподіл за сезонами року). 4) Типи клімату.

Спостерігаємо, проектуємо, досліджуємо

  • 1. З історії метеорології: А. Гумбольдт - дослідник клімату Південної Америки. Винахід методу ізотерм.

  • 2. Закономірності розміщення кліматичних поясів в Південній Америці.

  • 3. Вплив глобального потепління на клімат і природу Південної Америки загалом.

Виконуємо практичні роботи

Тема: Визначення типів клімату Південної Америки за кліматодіаграмами. Мета: поглибити знання про кліматичні пояси та кліматичні області; сформувати навички визначати типи клімату на основі аналізу кліматичних діаграм та показників кліматичної карти; узагальнити знання про особливості клімату Південної Америки.

Допоміжні матеріали: кліматичні карти атласу, серія кліматичних діаграм типів клімату Південної Америки, правила читання кліматичної діаграми (Інтелектуальний навігатор курсу § 7).





Завдання 1. Визначте, у якій півкулі розташовані об’єкти або території, для яких побудовані кліматичні діаграми: 1) у Північній; 2) у Південній.

Завдання 2. Визначте, у якому кліматичному поясі розташовані об’єкти або території, для яких побудовані кліматичні діаграми (за температурою най-теплішого та найхолоднішого місяців): 1) екваторіальний; 2) субекваторіальний; 3) тропічний; 4) субтропічний; 5) помірний.

Завдання 3. Визначте тип клімату об’єктів або територій, для яких побудовані кліматичні діаграми (за стовпчастими діаграмами, що передають режим опадів та їх кількість упродовж року): 1) екваторіальний; 2) субекваторіальний; 3) пустельний тропічний; 4) субтропічний з рівномірним зволоженням; 5) помірно-континентальний.

Завдання 4. Зробіть висновки стосовно визначення типів клімату Південної Америки за кліматичними діаграмами.

 

 

Повідомити про помилку

Обгрунтуй, що саме не так!