§ 20. Води суходолу Південної Америки

ПРИГАДАЄМО. Які природні чинники впливають на розподіл внутрішніх вод по території материка? • Які об’єкти внутрішніх вод Південної Америки вам відомі? • За якими характеристиками в межах материка виділяють унікальні водні об’єкти? • Покажіть їх на карті.

ДІЗНАЄМОСЯ ПРО: особливості внутрішніх вод Південної Америки; • закономірності розміщення річок, озер, сучасного зледеніння по території материка; • напрямки використання водних ресурсів.

НАВЧИМОСЯ: аналізувати розподіл внутрішніх вод по території Південної Америки; • знаходити й показувати на карті основні водні об’єкти материка; • порівнювати риси вод суходолу Південної Америки та Африки.

  • • Річки Південної Америки. Південна Америка має густу річкову мережу завдяки специфічним кліматичним умовам і рельєфу.

В Атлантичний океан впадає 90 % усіх річок материка, зокрема найбільші на континенті. Головний вододіл проходить по хребтах Анд (мал. 101). На басейн Тихого океану та внутрішнього стоку припадає по 5 % площі материка. До нього належать невеличкі ріки, що починаються високо в горах. Безстічний район не має густої мережі річок через ізольованість від океанів.

Мал. 101. Басейни річок Південної Америки

Майже для всіх річок характерне переважно дощове живлення. Снігове домінує на річках Патагонії, а льодовикове - Південних Анд. Рівномірне випадіння дощів (переважно в екваторіальних широтах) визначає повноводність річок упродовж року. Тому річкова мережа в Південній Америці найбільш густа в екваторіальному поясі.

Найбільшими річками материка є Амазонка й Парана, що утворюють величезні річкові системи. Амазонка є найповноводнішою і найдовшою річкою на Землі. Більша частина її басейну лежить на південь від екватора і охоплює площу понад 7 млн км2. Довжина Амазонки перевершує довжину Нілу, становить 7194 км.

Витрати води в Амазонці в кілька разів перевищують витрати всіх найбільших річок світу. Амазонка збирає на своєму шляху понад 500 приток зі схилів Анд, Бразильського і Гвіанського плоскогір’їв. Найбільші з них - Мадейра, Ріу-Негру, Шінгу, Токан-пгинс тощо. У верхів’ях річка має гірський характер, а із середини течії вона спокійна рівнинна. Амазонка дуже широка (мал. 102, а).

Мал. 102. Русло (а) та дельта (б) Амазонки (вид з космосу)


Ширина Амазонки в середній течії становить 5 км (за глибини до 70 м), у нижній - перевищує 20 км (за глибини 100 м), а в дельті - вже 150 км. Така значна глибина дозволяє морським судам підніматися вгору за течією до міста Манаус (1690 км від гирла). У місці впадіння річки в Атлантичний океан утворюється найбільша у світі дельта - естуарій, на якій розташований найбільший у світі річковий острів, оточений прісними водами, -Маражо (мал. 102, б). Транспортне значення річки дуже важливе.

Багато подібного в характеристиці мають річки Парана та Оріноко. Парана (довжиною 4880 км) зі своїми притоками збирає води на Бразильському плоскогір’ї і внутрішніх рівнинах. Живлення річки переважно дощове, у середній течії вона приймає великі притоки Уругвай, Парагвай, Ігуасу тощо.

Це цікаво знати


На Амазонці утворюється таке унікальне явище, як поророка («гримляча вода»), -припливна хвиля в нижній течії ріки, яка йде проти течії річки на сотні кілометрів від гирла зі швидкістю 25 км/год. Це відбувається двічі на рік завдяки розташуванню небесних тіл: Сонця, Землі й Місяця - у космічному просторі на одній лінії. Це унікальне явище залучає тисячі серфінгістів з усього світу.

Річка Оріноко (2740 км) з притоками тече між Андами і Гвіанським плоскогір’ям і також має дощове живлення. У верхній течії річки Оріноко утворюються численні пороги та водоспади. Особливо варто відзначити найбільший водоспад у світі - Анхель (висотою 1054 м, за іншими джерелами - 979 м) у басейні р. Оріноко, на її притоці р. Чурун. Він отримав назву на честь льотчика Джеймса Ейнджела (англ. Angel), який у 1933 р. після невдалого приземлення в цій місцевості 11 діб блукав лісами і знайшов цей водоспад (мал. 103).

Мал. 103. Водоспад Анхель

Мал. 104. Водоспад Ігуасу


На р. Ігуасу розташований комплекс водоспадів Ігуасу (мал. 104) з майже 270 окремих водоспадів. Висота падіння води сягає 82 м. Безліч островів відокремлюють водоспади один від одного (найбільший і наймальовничіший з них - «Горло Диявола»). Починаючись у горах і маючи безліч порогів, річки Південної Америки володіють великою енергією (гідроенергопотенціалом). Для потреб господарства створені водосховища на річках Парана, Мараньйон, Уругвай, Оріноко тощо.

• Озера. Озер у Південній Америці мало. В Андах утворилися невеличкі тектонічні, льодовикові й вулканічні озера. У заплавах річок - численні мілководні озера-стариці.

Найбільше озеро континенту за об’ємом води - Тітікака, що лежить в Андах на висоті 3810 м. Температура води в середині озера практично незмінна і становить +10...+12 С, але час від часу водойма замерзає вночі біля берегів. Солоність води - близько 1 %о, тому Тітікака вважається прісноводним озером. На ньому навіть поширене судноплавство.

Уздовж низовинних берегів Атлантичного океану і Карибського моря розташовані великі озера-лагуни. Серед них найбільшим є Маракайбо, площею 16,3 тис. км2. Вода в цій лагуні майже прісна, але під час припливів солоність помітно збільшується.

Озеро-лагуна - невелика водойма на узбережжі, що колись була частиною •<= океану або моря.

Працюємо з картою. Знайдіть на фізичній карті: 1) річки, названі в тексті параграфа; 2) водоспади, що утворилися в руслах річок; 3) найбільші озера Південної Америки. Визначте, у яких кліматичних поясах материка протікає більшість річок. З чим пов’язана нерівномірність розподілу поверхневих вод по території материка?

У посушливих областях поширені реліктові водойми, які поповнюються водою лише після нечастих дощів, тому часто пересихають і перетворюються на солончаки (дуже засолені ґрунти без рослинності). Найбільше їх у Центральних Андах, між 15 і 28 пд. ш.

Це цікаво знати


Солончак Салар-де-Уюні - найбільший у світі (11 000 км2) і лежить на висоті 3650 м у Центральних Андах. Він є залишком доісторичного озера, що вкритий товщею солі (2-8 м). Солончак має ідеально пласку поверхню, і коли в озеро потрапляє невелика кількість води, воно вкривається тонким дуже солоним шаром та стає схожим на природне дзеркало.

• Сучасне зледеніння. Оскільки в Андах снігова лінія лежить на висотах від 4500 м, а на півдні - знижується до 500 м, то це призводить до розвитку сучасного зледеніння. Найбільше воно зосереджене в Південних Андах. Гори мають достатню висоту, щоб тут формувалися льодовики. Вони рухаються вниз по схилу, руйнуючи все на своєму шляху. З вершини гори Аконкагуа спускаються льодовики завдовжки до 6 км.


Мал. 105. Льодовик Перито-Морено на півдні материка


Найвідомішим на материку є льодовик Перито-Морено на території національного парку Лос-Гласьярес (мал. 105). Він має ширину 4 км, довжину - понад ЗО км, висоту -60 м, а ще 20 м льодовика сховані під водою. Це третій за розмірами (після Антарктиди та Гренландії) запас прісної води у світі. Перито-Морено рухається зі швидкістю 2 м на добу, а це майже 700 м на рік.

Це цікаво знати


Річка Каньйо Крісталес (іспан. Cano Cristales-«Кришталева річка») - найяскравіша річка світу. Місцеві мешканці в Колумбії називають її «річкою п’яти кольорів» або «рідкою веселкою», адже води мають забарвлення червоного, жовтого, зеленого, чорного і блакитного кольорів. Причина: у річці росте п’ять видів водоростей. У різні пори року насиченість і яскравість кольорів то слабшає, то посилюється. У холодну пору водорості мають зелений або жовто-зелений колір, а з приходом тепла сонце висушує водорості, і вони набувають відтінків червоного кольору.

Складаємо меседжі до питань

1. Яка форма рельєфу є головним вододілом поверхневих вод материка Пів

денна Америка? Як це впливає на розподіл річкової мережі материка?

  • 2. До якого басейну стоку належить більша частина внутрішніх вод Південної Америки? Назвіть і покажіть на карті найбільші водні об’єкти цього басейну стоку.

  • 3. Складіть сенкан або есе до одного з об’єктів вод суходолу Південної Америки: річки - Амазонка, Парана, Оріноко; озера - Тітікака, Маракайбо; водоспади - Анхель, Ігуасу. Покажіть на карті райони їх розташування в Південній Америці.

  • 4. Охарактеризуйте вплив клімату на живлення річок Південної Америки.

  • 5. Які типи озер утворилися в Південній Америці? Покажіть найбільші озера на карті.

  • 6. Яке господарське значення мають внутрішні води Південної Америки?

Кейс-випадки

1. Що таке солончаки і чому вони утворюються на найвологішому материку світу?

2. Південна Америка - один з трьох материків тропічних широт, тобто най-тепліших на Землі. Чим зумовлено утворення значних площ льодовиків у Південній Америці?

Творча лабораторія

Користуючись планом (Інтелектуальний навігатор курсу § 13) та за допомогою тексту підручника й тематичних карт атласу порівняйте річки Амазонку (Південна Америка) і Конго (Африка). Результати порівняння занесіть до таблиці (у зошиті).

Параметри порівняння річок                Амазонка                 Конго

  • 1. Розташування на материку (в межах яких форм рельєфу, в якому кліматичному поясі)

  • 2. Витік, напрямок течії, гирло

  • 3. Характер течії (гірська або рівнинна)

  • 4. Джерела живлення

  • 5. Режим - зміни стоку впродовж року

  • 6. Головні притоки

  • 7. Напрями використання людиною

  • 8. Екологічні проблеми

Які риси властиві обом річкам? Поясніть причини подібності річок Амазонки та Конго.

Состерігаємо, проектуємо, досліджуємо

  • 1. Презентація добірки матеріалів про дослідження Амазонки (від Ф. Пісарро до сучасності).

  • 2. Проект на тему: «Унікальні водойми Південної Америки: річка Амазонка, озеро Тітікака, водоспади Анхель, Ігуасу».

  • 3. Пантанал - найбільше болото у світі.

  • 4. Оцінювання господарського освоєння річок Південної Америки.

Повідомити про помилку

Обгрунтуй, що саме не так!